Działalność atystyczna

Dla ósmoklasistów

LogowanieJEvents Filter

Kalendarz szkolny

wrzesień 2019
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Legenda wydarzeń

Zmień wygląd kalendarza

default


Nasze działania


Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej w SP Hejdyk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 lutego 2015 11:12

Szkoła w Hejdyku  włączyła się do Ogólnopolskiego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, która przypadała 11.02.2015 r. Uczniowie zostali zapoznani z celem tej akcji. Przynieśli do szkoły siano, warzywa, ziarna zbóż, kasze itp. Został ustalony harmonogram wyjścia w teren z przydziałem  miejsc do pozostawienia karmy. W akcję włączyli się :Pani Katarzyna Wałuszko – kl. 0), Pani Ewa Stachelek – Kl. I, Pani Beata Wysocka- Kl. II, Pani Sylwia Szmigiel – Kl. III, Pani Małgorzata Ruszczyk – kl. IV, które zaangażowały uczniów do zgromadzenia karmy.

Uczniowie klasy IV wraz Panią Małgorzatą Ruszczyk wyruszyli do założonej jesienią 2014 roku remizy do ptaków. Najpierw poszukały w lesie gałęzi, z których ułożyły mini podsyp, i położyły na nim siano , a następnie  warzywa. W ten sposób chcieliśmy zabezpieczyć wyłożoną karmę przed zasypaniem przez śnieg. W drodze powrotnej obserwowaliśmy i rozpoznawaliśmy  tropy zwierząt (saren, zajęcy, jeleni).Po dotarciu do szkoły zadbaliśmy o ptaki. Korzystając z drabiny zawiesiliśmy karmę na drzewie przed szkołą oraz nasypaliśmy do karmników.

Druga grupa- oddział przedszkolny i klasy I-III  zaczęła akcję od wizyty w  szkolnym ogrodzie ,,Ostoja dla zwierząt” .Uczniowie wysypali zboże do karmników i  3 domków heskich dla ptaków, które ustawiliśmy w ogrodzie jesienią. Następnie wyposażeni w karmę  udali się do pobliskiego lasu, gdzie mamy ustawiony paśnik przez zaprzyjaźnione Koło Łowieckie „Cyraneczka”. Najpierw włożyli siano za drabinki i wysypali przyniesiony różny pokarm, zarówno dla zwierząt i ptaków. Przyglądali się tropom wokół paśnika i poznawali po nich zwierzęta go odwiedzające. Ten paśnik odwiedzamy od wielu lat zimą i pamiętamy o przynoszeniu do niego karmy dla zwierząt.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wypraw. Była to dla nich ciekawa lekcja przyrody. Dokarmianie zwierząt  zimą jest przykładem aktywnej ochrony przyrody poprzez pomoc zwierzętom i ptakom zamieszkującym nasze lasy i najbliższe otoczenie. Warto w niej uczestniczyć. Szkoła w Hejdyku nie tylko w tym dniu prowadzi akcję dokarmiania, ale pamiętamy od wielu lat o zwierzętach zimą. Akcję zorganizowały Małgorzata Ruszczyk  i Katarzyna Wałuszko.

Więcej…
 
Zimowe ptakoliczenie w SP Hejdyk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 lutego 2015 11:40

W dniu 23. 01.2015 r uczniowie klasy IV i V naszej szkoły  podczas lekcji przyrody wzięli udział w zajęciach terenowych, których celem było Zimowe ptakolicznie 2015.Organizatorem akcji Zimowe ptakolicznie jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków. Aby wziąć w niej udział  należało wypełnić formularz zgłoszeniowy( data, liczba uczestników, trasa wycieczki) i przesłać do OTOP.

Uczniowie wcześniej byli poinformowanie o planowanej akcji, jej celu  oraz zasadach prowadzenia obserwacji  ptaków. Również zapoznani zostali z najbardziej pospolitymi ptakami, które można spotkać zimą. W ramach tego  działania skupia się uwagę na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Co roku wybierany jest ptak  zimowego ptakoliczenia. W tym roku        ( 11 edycja) została  nim sójka, np. w ubiegłym roku  był dzwoniec.

Wyposażeni w lornetki, arkusze obserwacji ptaków , przewodniki oraz przygotowane przez nauczyciela karty z ilustracjami ptaków najczęściej obserwowanych podczas Zimowego Ptakoliczenia zawierające praktyczne wskazówki ułatwiające identyfikację poszczególnych gatunków ruszyliśmy w teren. Każda z klas miała inną trasę. Pierwsza wyszła klas V( 8 ucz), a po jej powrocie koleją godzinę obserwacje prowadziła klasa IV(12 ucz).

Młodzi przyrodnicy z zapałem zabrali się do pracy. Z zaciekawieniem obserwowali pojawiające się ptaki. Pierwsze były  odnotowane kawki. Najbardziej szczęśliwi byli uczniowie klas IV( druga grupa wycieczkowa), ponieważ im udało się zaobserwować dużo bogatek, a przede  wszystkim 3 sójki- ptaka, który był symbolem tej akcji.

Wyniki dwu-godzinnych obserwacji to: wróbel- 53, kawka- 38, sikorka bogatka- 31 , wrona siwa – 15,       sroka – 4, sójka – 3, gil – 1.

Zebrane informacje prześlemy do Ogólnopolskiego Towarzystwo Ptaków, które na podstawie otrzymanych wyników przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach, sąsiedztwie człowieka. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. W 2007 roku zanotowano np. silny przelot kwiczołów; widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2014 r. na drugim miejscu znalazł się wróbel, a na trzecim – gawron.

Takie zajęcia były dla uczniów interesującą lekcją przyrody. Poszerzyły zasób wiedzy o ptakach. Z ciekawością mogli obserwować  zimowych ptasich przyjaciół wokół nas. W czasie spaceru nie tylko uczyły się rozpoznawać ptaki, ale także dowiedziały się, gdzie najłatwiej je obserwować  oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać. Organizatorem i opiekunem grup tej edukacyjnej akcji była Małgorzata Ruszczyk, nauczyciel przyrody.

Więcej…
 
Podsumowanie konkursów o trznadlu w SP Hejdyk ,,Trznadel - w różnych przedmiotach” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 02 lutego 2015 18:04

Na przełomie czerwiec- listopad 2014 r. odbywały się w naszej szkole różne konkursy związane z realizacją ogólnopolskiego programu „Ożywić pola - rok trznadla”. Były to:

  • · Konkurs plastyczny ,,Trznadel- pożyteczny ptak środowiska polnego”- technika dowolna - Grupa wiekowa: O-III i IV-VI

 

  • · Konkurs plastyczny ,,Trznadel - forma przestrzenna”- Grupa wiekowa IV-VI

 

  • · Konkurs wiedzy o trznadlu - Grupa wiekowa: IV-VI

 

  • · Konkurs ,,Trznadel w matematyce” - Grupa wiekowa IV-VI

 

  • · Konkurs literacki „Trznadel w poezji i prozie”- Grupa wiekowa kl IV –VI

 

  • · Konkurs ,,Prezentacja multimedialna o trznadlu”- Grupa wiekowa kl V –VI

Uczniowie klas O-VI wykonywali w szkole i domu prace plastyczne o tematyce trznadla. Były one staranne i pomysłowe z wykorzystaniem różnorodnych technik. Wykazali się również zasobem zdobytej wiedzy o trznadlu i jego gatunkach oraz zmagali się z zadaniami matematycznymi dotyczących pożywienia, rozrodu, wielkości. Zadnia z treścią o trznadlu wykorzystywały wiedzę matematyczną z zakresu, czasu, jednostek długości, ułamków, pola powierzchni terenu i obwodów. Ponadto zdobytą wiedzą uczniowie wykorzystali przy pracach literackich (opis, opowiadanie, rymowanki, zagadki).Z kolei najciekawsze prezentacje multimedialne o trznadlu zostały przedstawione młodszym klasom.

Prace konkursowe zostały umieszczone na gazetce i wystawie prac przestrzennych. Stanowią podsumowanie wiedzy o trznadlu, a jednocześnie pokazują umiejętności artystyczne naszych uczniów. Odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie wyników konkursów z udziałem Pana Edmunda Lipnickiego- przedstawiciela Koła łowieckiego ,,Cyraneczka” i Pana Arkadiusza Ptaka- leśniczego Leśnictwa ,,Leśny Fort” w Turośli.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, rzeczowe, gadżety, które ufundowali: Koło Łowieckie ,,Cyraneczka” i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.

Więcej…
 
SP Hejdyk w akcji grabienia liści kasztanowców PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 26 listopada 2014 18:57

Uczniowie szkoły Podstawowej w Hejdyku w październiku 2014 r włączyli się do VIII ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowiaczka organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia w Warszawie we współpracy z Kancelarią Prezydenta oraz Lasami Państwowymi. W tym roku do akcji włączył się Urząd Miejski w Piszu, który zapewniał odbiór zgrabionych liści.

Podczas zajęć z przyrody uczniowie zapoznali się z celem takiej akcji oraz jak można pomóc zagrożonym kasztanowcom?. Otrzymaliśmy plakaty informacyjne z Logiem Pisza. Rozwiesiliśmy je w szkole i najbliższej okolicy. Została wykonana na korytarzu w szkole gazetka ,,Pomóżmy kasztanowcom”

Chętni uczniowie klas IV- VI ( 16 osób) zaopatrzeni w grabie przyjechali autobusem szkolnym po zajęciach do Turośli. Na początku nauczycielka Małgorzata Ruszczyk przeprowadziła pogadankę o celach i zasadach takiej akcji. Od razu przystąpiliśmy do pracy. Łącznie zgrabiliśmy z pod dwu kasztanowców 18 worków liści. Uczestnicy pracowali z zaangażowaniem. Piękna pogoda pozwoliła nam umilić tę pracę. Do naszej akcji włączyła się również sołtys Karpy Pani Teresa Głowienka, która zorganizowała w Karpie z dziećmi akcję zgrabiania liści z jednego kasztanowca. Podobnie jak w Turośli liście zostały zebrane w worki. ( 5 szt). Jesteśmy bardzo zadowoleni, że do takich działań włączyła się społeczność lokalna. Jest to dowód, że zależy nam na ochronie pięknych kasztanowców.

Cieszymy się, że udało nam się przeprowadzić tę akcję. Udział buduje wśród uczniów szacunek, uczy odpowiedzialności oraz zaangażowania w ochronę i pielęgnację kasztanowców. Akcję koordynowały nauczycielki: Małgorzata Ruszczyk i Katarzyna Wałuszko.

Więcej…
 
Założenie remizy dla ptaków przez uczniów SP Hejdyk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 26 listopada 2014 18:19

To było nasze zadanie nie zrealizowane od początku działań w ramach ogólnopolskiego programu ,,Ożywić pola”, którego celem jest zakładanie remiz dla ptaków. W końcu udało nam się go osiągnąć. Nie było to łatwe, ponieważ lasy Puszczy Piskiej są zwartym kompleksem. Otaczające je pola należą do rolników. Nie mogliśmy znaleźć chętnych by pozwolić na założenie w ich prywatnych gruntach remiz. Po długich poszukiwaniach miejsce na założenie remizy umożliwił nam leśniczy Pan Janusz Bastek na terenie Leśnictwa Turośl. W listopadzie br grupa chętnych uczniów z kl IV-VI i nauczycieli SP Hejdyk brali udział w zakładaniu remizy śródpolnej, która jest priorytetem programu ,,Ożywić pola”. Po zajęciach lekcyjnych spotkaliśmy się w wyznaczonym miejscu przez leśniczego, gdzie mogliśmy zrealizować to działanie. Na początku odbyła się pogadanka leśnika na temat celu takich działań oraz pokaz prawidłowego sadzenia. Następnie wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Zrobiliśmy nasadzenia w bardzo rzadkim drzewostanie na gruntach porolnych, który położony jest w sąsiedztwie pól. Posadziliśmy łącznie 150 sztuk drzew i krzewów (dąb, jarzębina, głóg, czarny bez, trzmielina, dzika grusza itp), które pozyskaliśmy z Nadleśnictwa Maskulińskie .Ponadto zabezpieczaliśmy je osłonkami przed zgryzaniem przez zwierzęta. Wiosną 2015 r będziemy kontynuować dalsze prace ( ogrodzenie, zakładanie poidełka dla ptaków, rozwieszenie budek lęgowych).

Zrobiliśmy ważny krok w celu ochrony ptaków egzystujących przede wszystkim w środowisku polnym, dla których remizy śródpolne i zakrzaczenia to po prostu dom, miejsce schronienia, a także stołówka.

Będzie to nasza ostoja przyrody , którą będziemy odwiedzać, prowadzić obserwacje ptaków i prace pielęgnacyjne. Najważniejsze, że jest położona w odległości 200 m od szkoły. W akcji brały udział nauczycielki, koordynatorki programu ,,Ożywić pola”: M. Ruszczyk, K. Wałuszko, E.Stachelek. Jesteśmy wdzięczni Panu Januszowi Bastek za pomoc w założeniu remizy i deklarację dalszej współpracy przy realizacji tego projektu.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Organizacja pracy szkoły

Zajęcia edukacyjne :

 

poniedziałek:  7.30 - 13.55

wtorek:        7.30 - 14.50

środa:           7.30 - 14.50

czwartek:      7.30 - 13.55

piątek:          7.30 - 13.55

 

Godziny pracy szkoły:

7.00- 15.00

Dziennik

Reklama

Programy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualny Czas

Odwiedziło nas...

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj904
mod_vvisit_counterWczoraj6898
mod_vvisit_counterTen tydzień904
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień35140
mod_vvisit_counterTen miesiąc160609
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc335674
mod_vvisit_counterWszystkich12056738

Aktualnie: gości 412 połączonych
Twoje IP: 34.236.170.48
 , 

Pogoda w regionie

Warszawa °C
Gdańsk °C
Olsztyn °C
Suwałki °C
  16.09.2019 Ferienhaus Ostsee
Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa w Hejdyku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by Adieu ®